"O jakości można mówić, kiedy wracają do nas klienci, a nie produkty."

Insektpol tlo

Gryzki (Psotnik Zakamarnik)

Gryzki, Prostnik zakamarnik i wszy książkowe, jak zwalczyć i metody na tępienie,

Gryzki, psotnik zakamarnik

 

Gryzki

 

Gryzki są często nazywane wszami książkowymi z powodu ich podobieństwa do niektórych gatunków wszy oraz dlatego, że można je często znaleźć na spleśniałych książkach
w wilgotnych pomieszczeniach i pod luźną, wilgotną korą. Są przede wszystkim uciążliwymi szkodnikami występującymi w domach, ale również w przechowywanych produktach
i urządzeniach przemysłu spożywczego. Ich szczątki występujące w kurzu są przyczyną do powstawania ataków astmy.

 

Wygląd i występowanie

Dorosłe osobniki mają około 1-6 mm długości, koloru od białego poprzez żółty do ciemno brązowego w zależności od gatunku. Typowe owady mają dwie pary błoniastych skrzydeł, lecz niektóre osobniki wykazują tendencję do zaniku skrzydeł. Czułki długie, nitkowate, złożone z 12-50 członów, oczy złożone słabo rozwinięte; narządy gębowe gryzące; stopy z 2 lub 3 członów, każdy z 2 pazurkami. Poszczególne gatunki mają różne wymagania cieplne. Większość gatunków tych owadów można znaleźć w warunkach naturalnych jak: gniazda ptaków, w szczelinach, pod korą drzew i na liściach. Natomiast te gatunki, które są uważane za szkodniki są szeroko rozprzestrzenione i często znajdowane w magazynach, fabrykach produktów spożywczych, w muzeach jak również w domach i sklepach. Tam atakują produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego włączając przechowywane produkty spożywcze, skórę, produkty drewniane a nawet książki. Wśród licznych produktów
i materiałów, które mogą być porażane przez gryzki są następujące: orzechy, czekolada, mączka rybna, mleko w proszku, książki i eksponaty muzealne, nasiona roślin oleistych, przetwory zbożowe, pyłek, salami, suszone mięso, magazynowane ziarno, nasiona buraka cukrowego, drożdże a nawet wilgotne opatrunki.

Biologia gryzków

Samice niektórych gatunków mogą się rozmnażać bez zapłodnienia, partenogenetycznie. Samce są wtedy karłowate lub brak ich zupełnie. Płodność samic sięga 200 jaj składanych pojedynczo, 1-3 dziennie. Przyklejane są do podłoża, Niektóre gatunki żyjące poza domami składają jaja w złoża i okrywają jedwabnym zwojem nitek. Gładkie, perłowo białe jaja lęgną się po 1-2 tygodniach. W zależności od gatunku 3-8 razy linieją i po około 15 dniach lęgną się dorosłe osobniki. Z każdym następnym linieniem nimfa staje się oraz bardziej podobna do dorosłego, gdyż ich oczy, czułki i skrzydła (jeśli obecne) zaczynają się wykształcać. Cykl rozwojowy kończy się zwykle w ciągu miesiąca, a dorosłe żyją do 6 miesięcy.

 

Zwalczanie gryzków - jak się ich pozbyć

 

Ze względu na to, że porażenie przez „psotniki” może się łatwo powtarzać, trudne są do zwalczenia insektycydami. Najskuteczniejszą metodą zwalczania jest intensywne wietrzenie i utrzymywanie niskiej wilgotności. Gryzki są wrażliwe na bardzo liczne insektycydy. Stosuje się głównie preparaty opryskowe o działaniu kontaktowym.

 

Sposób na gryzki w domu, w mieszkaniu

Gdy gryzki w naszym domu lub mieszkaniu występują z znacznej populacji, należy sięgnąć po środki insektobójcze lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Firmy zajmujące się dezynsekcja i zwalczaniem gryzków mają dostęp do lepszych preparatów, dzięki temu na pewno pomogą pozbyć się problemu tych szkodników.

 

Ciekawostki o gryzkach

  • Czy gryzki gryzą? Czy możliwe jest ugryzienie przez gryzki?
    Gryzki posiadają aparat gębowy jest typu gryzącego lecz nie użuwają go do gryzienia ludzi ani zwierząt. Używają go do rozdrabniania pokarmu.
  • Czy gryzki skaczą?
    Tak, gryzki potrafią skakać na odległość kilku centymetrów.

 


Data Publikacji: 2019-12-17 11:16:00, Insektpol,

Kontakt z firmą Insektpol

kontakt Nowe Miasto Lub.:

ul. Grunwaldzka 7
13-300 Nowe Miasto Lub.
tel: +48 505 177 654
e-mail: biuro@insektpol.pl

kontakt Mrągowo:

ul. Lubelska 8b
11-700 Mrągowo
tel: +48 505 502 749
e-mail: insektpol@o2.pl

kontakt Gdańsk:

tel: +48 533 318 998
e-mail: gdansk@insektpol.pl

kontakt Płock:

tel: +48 693 707 762
e-mail: plock@insektpol.pl

kontakt Bydgoszcz:

tel: +48 533 351 155
e-mail: bydgoszcz@insektpol.pl

kontakt Toruń:

tel: +48 533 351 162
e-mail: torun@insektpol.pl

kontakt Grudziądz:

tel: +48 693 707 762
e-mail: grudziadz@insektpol.pl

kontakt Warszawa:

tel: +48 732 732 770
e-mail: warszawa@insektpol.pl

kontakt Gdynia:

tel: +48 533 318 998
e-mail: gdynia@insektpol.pl

kontakt Mińsk Mazowiecki:

tel: +48 732 732 770
e-mail: minsk@insektpol.pl

kontakt Łódź:

tel: +48 693 707 762
e-mail: lodz@insektpol.pl

kontakt Olsztyn:

ul. Strąkowa 49
10-846 Olsztyn
tel: +48 533 331 215
e-mail: olsztyn@insektpol.pl

kontakt Elbląg:

tel: +48 533 318 998
e-mail: elblag@insektpol.pl

Reklamacje i uwagi:

e-mail: reklamacje@insektpol.plPokaż Insektpol na większej mapie.


Insektpol Warszawa

Insektpol, dezynsekcja, dezynfekcja, fumigacja
Wszelkie prawa zastrzeżone
Własność InsektPol Tomasz Zawacki.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2020